Za nami V Noc z Gwiazdami

W nocy 6/7 października odbyła się piąta edycja Nocy z Gwiazdami. Tym razem było trochę bliżej nieba, bowiem uczestniczyliśmy w wykładzie zorganizowanym przy Prywatnym Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu. W planach były zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym, które Siostry udostępniają wałbrzyskim uczniom, jednak kapryśność aury uniemożliwiła nocną obserwację.

Mogliśmy natomiast obejrzeć teleskopy. Prowadzący wykład – pan Witold Polesiuk – zapoznał nas z działaniem teleskopów, przedstawił mnóstwo ciekawych informacji na temat obserwacji nieba i przybliżył tajniki astronomii. Wielu z uczniów nabrało jeszcze większej ochoty na badania nieba w innych, bardziej sprzyjających okolicznościach.

Po wykładzie wróciliśmy do naszej szkoły, gdzie tradycyjnie oglądaliśmy filmy o tematyce astronomicznej i SF . Odbył się również Astroquiz, którego zwyciężczynią została Wiktoria Truszczyńska, kolejne miejsca na podium zajęli Mateusz Marczak i Klaudiusz Gałysa. Dopiero rano niebo lekko się wyłoniło zza chmur i wychodząc do domu mogliśmy zauważyć kilka gwiazd…