Kopernikalia – Noc z Gwiazdami

W nocy 5/6 października 2018 odbyła się kolejna edycja Nocy z Gwiazdami organizowana w ramach Kopernikaliów pod opieką prof. Marzeny Jerczyńskiej i prof. Danuty Rysak.

Dzięki możliwości skorzystania z Obserwatorium Astronomicznego przy Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu grupa młodzieży naszej szkoły mogła uczestniczyć w zajęciach poprowadzonych przez pana Witolda Polesiuka. Był mini wykład i – mimo wietrznej pogody – obserwacje nocnego nieba. Udało się nam zobaczyć przez okular teleskopu między innymi: planetę Mars, Gromady Gwiazd między konstelacjami Kasjopei a Perseuszem oraz niesamowitą Mgławicę M57. Uczyliśmy się również rozpoznawać najważniejsze konstelacje jesiennego nieba.

Po powrocie do szkoły mieliśmy jeszcze mnóstwo czasu do 6 rano by oglądać filmy dokumentalne i fabularne, zapoznać się z aplikacjami i stronami internetowymi służącymi do obserwacji ciał niebieskich. Jak co roku przeprowadzony został astro quiz, którego zwyciężczynią została Nikola Garbacz.

Podczas Nocy rozpoczęliśmy też tworzenie naszego symbolicznego słońca, do którego mają przyłożyć rękę (a raczej promyk) wszyscy uczestnicy Kopernikaliów. Ostateczny efekt zobaczymy podczas finału 26 października.