Apolonia w „Niebieskiej Szkole”

Zapraszamy do zapoznania się z relacją naszej uczennicy Apolonii Dominiak z klasy IIC, która może się pochwalić pobytem w Niebieskiej Szkole.

„Niebieska Szkoła to program, prowadzony już od ponad 20 lat, który ma na celu rozpalenie miłości do pięknego sportu jakim jest żegluga. W chwili zapisania się na dwumiesięczny rejs (na trasie: Neapol – Las Palmas – Fort de France) rozpoczęła się największa przygoda w moim życiu.Pomimo niepewnych czasów i braku pewności czy rejs nie zostanie odwołany w ostatniej chwili z powodu Covid-19, 29 października stanęłam na pokładzie statku STS Fryderyk Chopin.

Pierwszym etapem podróży było przepłynięcie Morza Śródziemnego i dotarcie na Wyspy Kanaryjskie. Wraz z rozpoczęciem żeglugi zostaliśmy podzieleni na wachty oraz grupy lekcyjne. Połączenie nauki z obowiązkami narzucanymi przez załogę stałą było trudne, ale nie niemożliwe. Po kilku dniach przyzwyczailiśmy się do ciągłej aktywności oraz minimalnego czasu wolego i nim się zorientowaliśmy stawialiśmy pierwsze kroki na Gran Canarii. Przez panującą pandemię, wiele portów do których przypływaliśmy odmawiało nam wydania zgody na zejście na ląd. Z tego też powodu nasza wizyta na Gran Canarii była krótka. Chcieliśmy jak najszybciej dostać się na Karaiby.

Przepłynięcie przez Ocean było czymś nie do opisania. Świadomość, że najbliżsi nam ludzie to nie ci na lądzie, tylko astronauci przebywający w stacji kosmicznej, niektórych wprawiała w zachwyt, a w innych budziła przerażenie.Po około trzech tygodniach dobiliśmy do wybrzeży Martyniki, pięknej karaibskiej wyspy należącej do Francji. Jednak obowiązujące wtedy obostrzenia uniemożliwiły nam zejście pierwszego dnia na ląd. Musieliśmy odczekać kolejne pięć dni i dopiero 15 grudnia dostaliśmy pozwolenie i mogliśmy zacząć zwiedzać Karaiby.

Niebieska Szkoła to nie tylko niezapomniana przygoda, ale również pewnego rodzaju test wytrzymałościowy. Zapisując się na rejs trzeba dokładnie przemyśleć czy podoła się wysokim wymaganiom, zdolności łamania swoich barier czy wyzwaniom, które czekają na nas każdego dnia.”