Barbórka 2019


1 grudnia na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zorganizowano SZYCHTĘ RODZINNĄ. Nasi wolontariusze pod opieką p. Beaty Wasiek, tak jak co roku angażują się w wydarzenia Barbórkowe. Szychta rodzinna, będąca jednym z elementów Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka 2019”, obejmowała gry i zabawy dla rodzin z dziećmi. Były zajęcia plastyczne, układanie klocków, warcaby, dynamiczne zajęcia z animatorami a także warsztaty ceramiczne. Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty: robienia górniczych czapek, questing, geologiczne i archeologiczne z KidsTech oraz fotobudką. Podczas szychty można też było poznać tradycje górnicze i historię zarówno górnictwa jak i Wałbrzycha.

foto: walbrzych24.com

OBCHODY MIEJSKIEJ BARBÓRKI
Wałbrzych przez lata był miastem górniczym, którego mieszkańcy utrzymywali się dzięki poświęceniu ludzi ciężko pracujących pod ziemią. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90-tych XX wieku. Mimo że kopalnie zostały zamknięte –pozostało dziedzictwo i pamięć o osobach trudniących się tą profesją.

Tegoroczne obchody Barbórki- 4 grudnia- rozpoczęła tradycyjnie Msza Święta w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów w intencji górników oraz ich rodzin.

Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, gdzie złożone zostały kwiaty. Naszą szkołę reprezentował godnie Samorząd Szkolny. W Paradzie Górniczej wzięli udział przedstawiciele władz miasta, środowisk górniczych, młodzież z wałbrzyskich szkół, delegacje górnicze z miast partnerskich Wałbrzycha z Niemiec i Czech oraz zaproszeni goście.