Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2018

Na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu zorganizowano 2 grudnia – SZYCHTĘ RODZINNĄ

Nasi wolontariusze tak jak co roku angażują się w wydarzenia Barbórkowe.

Szychta rodzinna,będąca jednym z elementów Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka 2018”,obejmowała gry i zabawy dla rodzin z dziećmi. Były zajęcia plastyczne,układanie klocków, warcaby, dynamiczne zajęcia z animatorami a także warsztaty ceramiczne. Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty robienia górniczych czapek, kolorowe balony z pytaniami dotyczącymi górnictwa i upominki.

Podczas szychty można też było poznać tradycje górnicze i historię zarówno górnictwa jak i Wałbrzycha. Dla dzieci przygotowane zostały również specjalne warsztaty górnicze z robotyki przy użyciu klocków LEGO WeDo 2.0. Warsztaty prowadzone były przez Centrum Robotyki, Programowania i Nowych Technologii KidsTech. Podczas warsztatów uczestnicy zbudowali, zaprogramowali i uruchomili klatkę szybową,która służy do transportu górników i ich urobku oraz taśmowy przenośnik, który służy do transportu urobku po upadowej.

OBCHODY MIEJSKIEJ BARBÓRKI

Wałbrzych przez lata był miastem górniczym, którego mieszkańcy utrzymywali się dzięki poświęceniu ludzi ciężko pracujących pod ziemią. Wydobycie węgla kamiennego dominowało do połowy lat 90-tych XX wieku. Mimo że kopalnie zostały zamknięte – pozostało dziedzictwo i pamięć o osobach trudniących się tą profesją.

Tegoroczne obchody Barbórki– 4 grudnia-  rozpoczęła tradycyjnie Msza Święta w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów w intencji górników oraz ich rodzin. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, gdzie złożone zostały kwiaty.

W Paradzie Górniczej wzięli udział przedstawiciele władz miasta, środowisk górniczych, młodzież z wałbrzyskich szkół, delegacje górnicze z miast partnerskich Wałbrzycha z Niemiec i Czech oraz zaproszeni goście.