Kopernikalia

Przez cały październik trwały tradycyjne działania szkolne oraz konkursy skierowane do uczniów wałbrzyskich szkół i przedszkoli. W tym roku, w odróżnieniu od ubiegłorocznych, były bardziej zbliżone do tradycyjnych działań realizowanych w pierwszych edycjach Kopernikaliów, jednak pandemiczne ograniczenia wpłynęły na zmianę formuły niektórych zajęć i konkursów.

Wśród działań szkolnych odbył się coroczny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Konkurs przygotowała i przeprowadziła klasa 2a natomiast zwycięzcą została reprezentacja klasy 1b. Zadanie dla drugich klas polegało na przygotowaniu prezentacji na temat: „Jak Kopernik funkcjonowałby w dzisiejszym świecie w wylosowanym zawodzie – astronom, medyk, ekonomista, kanonik.”  Losowanie odbyło się 1 października a po trzech tygodniach pojawiły się prezentacje. Fantazji autorom nie brakowało: Kopernik jako pracownik NASA, Kopernik – lekarz, ceniony specjalista w dziedzinie medycyny, Kopernik – ekonomista wspierający gospodarkę Polski, dzięki czemu byłaby ona wysoko w rankingu światowym, Kopernik – nauczyciel o wielkiej wiedzy matematycznej albo odkrywca lecący w kosmos. Najciekawszą prezentację wykonała klasa 2b. Zadaniem trzecich klas był „List Motywacyjny Kopernika”, który mógłby napisać, gdyby żył w dzisiejszych czasach. Niektóre pomysły były zaskakujące: Kopernik jako kardiolog aplikujący do szpitala Klinicznego w Warszawie, albo astrofizyk mający ponad 500 lat doświadczenia! Kopernik jako badacz planet aplikujący do wałbrzyskich oddziałów NASA i Agencji Astronautyki, albo Kopernik jako nauczyciel matematyki i fizyki w naszej szkole (ciekawe jakim byłby belfrem). Tradycyjnie podczas Kopernikaliów wszystkie klasy wykonują pamiątkowe zdjęcie. W tym roku najciekawsze Klasowe Zdjęcie z Kopernikiem zaprezentowała klasa 3C. 22 października odbył się Wieczór Astronomiczny. Niestety pogoda uniemożliwiła bezpośrednie obserwacje, odbył się jednak coroczny AstroQuiz, który wygrała Martyna Matusik.

Działania pozaszkolne to dwa konkursy. „Sportowy” skierowany do przedszkolaków polegał na nagraniu audio lub video, w którym dzieci miały opowiedzieć „Jaki sport uprawiałby Kopernik, gdyby żył w dzisiejszych czasach”. Autorzy nadesłanych filmików zostali nagrodzeni. Były to dzieci z ZSP nr 1 w Wałbrzychu: z grupy  „Słoneczka” – Zosia Drabina i Wojtuś Ziob pod opieką pani Anety Leszczyńskiej oraz dzieci z grupy Motylki pod opieką pani Angeliki Pawlickiej.
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny – podobnie, jak ubiegłoroczny – zakładał nadesłanie prac w formie cyfrowej. Tegoroczny temat: „Kopernik we współczesnym świecie (co by robił/jak by wyglądał)”. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.

9 edycja Kopernikaliów zakończyła się w piątek 29 października finałowym spotkaniem laureatów konkursów i działań szkolnych. Podczas spotkania podsumowaliśmy wszystkie wydarzenia oraz wręczone zostały dyplomy, wyróżnienia i nagrody.
W realizacji Kopernikaliów wsparł nas Wałbrzyski Fundusz Regionalny, za co serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że za rok 10 edycja Kopernikaliów odbędzie się w pełnej wersji bez sanitarnych ograniczeń.

LAUREACI

KONKURSU PLASTYCZNEGO

„Kopernik we współczesnym świecie

(co by robił/jak by wyglądał)”

Kategoria: przedszkole – pięciolatki
I miejsce – Hanna Wiśniewska
II miejsce – Lena Lech
III miejsce –  Zofia Cincio
(przedszkole „Agatka”)

Kategoria: przedszkole – sześciolatki
I miejsce – Ada Kryjak
II miejsce – Hanna Fajek
III miejsce –  Zuzanna Woźnicka
(przedszkole „Agatka”)

Kategoria: szkoła podstawowa – klasy  1-2
I miejsce – Agata Piotrowska
II miejsce – Amelia Osztap
(ZSP Nr 1)

Kategoria: szkoła podstawowa – klasy  3-4
I miejsce – Weronika Szyszkowska (PSP Nr 28 )
II miejsce – Lena Żak (PSP Nr 28)
III miejsce – Michał Wioska (ZSP Nr 1)
Wyróżnienia:
Maja Wierzbicka (ZSP Nr 1)
Lena Kuźniar (PSP Nr 28)

Kategoria: szkoła podstawowa – klasy  5-8
I miejsce – Laura Batorska (PSP Nr 28)
II miejsce – Eliza Długoszewska (PSP Nr 28)
III miejsce – Zofia Dębicka (ZSP Nr 1)
Wyróżnienie: Margot Proskura (ZSP Nr 1)