VI Festiwal Wizualny

 

Wszystko przemija, czasu nie sposób pokonać. Takie przeświadczenie jest jednym z aksjomatów kultury. Znikomość człowieka i jego dzieł wobec upływających lat i wieków zdaje się być niepodważalne. Tymczasem na przekór takim stwierdzeniom podczas szóstej odsłony Festiwalu Wizualnego chcemy zastanowić się, czy czas da się powstrzymać. Wszak już Herbert George Wells, jeden z ojców fantastyki naukowej zauważył, że „czas jest tylko szczególną formą przestrzeni”. Choć podróże w czasie to wciąż jedynie pobożne życzenia, to przecież nauka nie zaprzecza im. Skoro czas jest przestrzenią, można po nim podróżować, przemierzać go, nawet jeśli jest to podróż jedynie w wymiarze symbolicznym. Dlatego hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu brzmi: „Wbrew wskazówkom zegara”.

Przez trzy dni festiwalu czas będzie głównym bohaterem naszych rozważań. Projekcje, głównie współczesnego kina fabularnego, odnosić się będą do przewodniego tematu imprezy. Przy czym podobnie jak rok wcześniej jeden z dni festiwalowych poświęcony zostanie wybranemu zjawisku filmowemu. Tym razem w kręgu naszego zainteresowania znajduje się japońska animacja, popularne anime. Zmierzymy się z narosłymi wokół tematu stereotypami i mitami, starając się przedstawić produkcje niebanalne, ambitne i nietypowe. Równolegle do projekcji filmowych w ciągu dwu dni odbędą się wykłady, prelekcje i zajęcia warsztatowe związane z tematem Festiwalu. Jak co roku zapraszamy do uczestnictwa w konkursach fotograficznych.

Tradycyjnie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Bez względu na wiek i doświadczenie. Liczymy na Państwa wsparcie. Mam nadzieję, że zmotywujecie Państwo swoich podopiecznych do uczestnictwa w konkursach jak i przygotowanych projekcjach oraz wykładach.

VI Festiwal Wizualny został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.