VI Kopernikalia w Zespole Szkół Nr 3 w Wałbrzychu

26 października 2018 podsumowaliśmy szóstą edycję Kopernikaliów. Finał, podczas którego zaprezentowane zostały efekty czterotygodniowych działań, odbył się przy udziale zaproszonych gości. W finale uczestniczyli również laureaci międzyszkolnego konkursu plastycznego „Słońce – nasza gwiazda”. Spośród ponad 90 prac zgłoszonych do konkursu nagrodzono najciekawsze w kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa klasy 1-3 i 4-8 oraz gimnazjum i liceum.


W ramach Kopernikaliów odbyła się Noc z Gwiazdami zorganizowana pod opieką pań Marzeny Jerczyńskiej i Danuty Rysak. Dzięki możliwości skorzystania z Obserwatorium Astronomicznego przy Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu grupa młodzieży naszej szkoły mogła uczestniczyć w zajęciach poprowadzonych przez pana Witolda Polesiuka. Był mini wykład i – mimo wietrznej pogody – obserwacje nocnego nieba. Udało się nam zobaczyć przez okular teleskopu między innymi: planetę Mars, Gromady Gwiazd między konstelacjami Kasjopei a Perseuszem oraz niesamowitą Mgławicę M57. Uczyliśmy się również rozpoznawać najważniejsze konstelacje jesiennego nieba.


Po powrocie do szkoły mieliśmy jeszcze mnóstwo czasu do 6 rano, by oglądać filmy dokumentalne i fabularne, zapoznać się z aplikacjami i stronami internetowymi służącymi do obserwacji ciał niebieskich. Jak co roku przeprowadzony został astro quiz, którego zwyciężczyni została nagrodzona podczas finału.


Tradycyjnie podczas Kopernikaliów przedstawiciele drugich klas licealnych podejmują wyzwanie sprawdzenia wiedzy o patronie naszej szkoły. Tym razem klasa IC pod opieką pani Małgorzaty Rolki przygotowała i przeprowadziła Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, w którym  największą wiedzą popisali się reprezentanci klasy IIC.


Od kilku lat kierujemy nasze działania również do przedszkolaków zapraszając ich na Kosmiczne Zabawy. Tym razem dzieci z przedszkoli „Pod Grzybkiem” i „Agatka” uczestniczyły w grach i zabawach sprawnościowych. Było dużo śmiechu oraz głośny doping pań wychowawczyń i uczniów naszej szkoły, którzy pomagali naszym nauczycielkom. Panie Iwona Ankerska, Anna Zwierko i Dorota Drapała oraz pan Marian Bach przygotowali dla przedszkolaków różnorodne zadania, a trudy sportowych potyczek zostały wynagrodzone smakołykami, medalami, dyplomami i drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że Kosmiczne Zabawy pozostaną maluchom na długo w pamięci.


Hasłem przewodnim tegorocznych Kopernikaliów było SŁOŃCE, więc chcąc przybliżyć tę tematykę, uczniowie pierwszych klas liceum i trzecich gimnazjum zmierzyły się z wybranymi zagadnieniami związanymi z wpływem Słońca na życie na Ziemi i jego wykorzystaniem. W pierwszym dniu Kopernikaliów odbyło się losowanie tematów (zegar słoneczny, koronograf, zaćmienie słońca, zorza polarna, fotosynteza, panel słoneczny, szklarnia). Klasy miały cztery tygodnie na opracowanie wylosowanych zagadnień, a podczas finału Kopernikaliów wybrani uczniowie przedstawili przygotowane prezentacje.


Poza edukacyjnymi elementami naszej cyklicznej imprezy zawsze planujemy również zadania z przymrużeniem oka. Tym razem wszystkie klasy naszej szkoły przygotowały „Słoneczne Zdjęcia Klasowe”, które są teraz wyeksponowane w szkole. Niektóre klasy wykazały się kreatywnością, poczuciem humoru i zmysłem plastycznym.

Finał Kopernikaliów – przygotowany przez klasę II A pod opieką pań Jolanty Żaby, Danuty Rysak i Marzeny Jerczyńskiej – był podsumowaniem wszystkich zrealizowanych działań, a uroczystość wzbogacona była występem szkolnego chóru pod opieką pani Krystyny Cybulskiej.


Realizacja Kopernikaliów w takiej formie nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia, którego udzielili nam pan Robert Jagła Prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego oraz panowie Grzegorz Idryjan i Piotr Jemiołek. Za tę pomoc serdecznie dziękujemy.  Miłą niespodziankę podczas uroczystości sprawili nam Kierownik Biura Edukacji i Wychowania pani Anna Elżbieciak-Stec oraz Zastępca Prezydenta Miasta Wałbrzycha pan Zygmunt Nowaczyk wręczając prezent w postaci urządzenia wielofunkcyjnego, które z pewnością będzie pomocne w przygotowaniu kolejnych szkolnych przedsięwzięć.

Mamy nadzieję na kontynuację naszej szkolnej tradycji i już planujemy przyszłoroczne – siódme Kopernikalia.