Wizyta W Hradcu Kralovem

baner

 

7 października 2015 roku ośmiu uczniów z klas pierwszych gimnazjum :Damian Bylicki, Abigail Gorzędowska, Krzysztof Góra, Kamila Maciąg, Janusz Nawrot, Paulina Paczuska,Cezary Rzyman i Laura Tobolska pod opieką pani Beaty Bartusik gościło z wizytą w partnerskiej szkole Habrmanova w Hradec Kralove. Wzięli udział w zajęciach edukacyjno-kulturalnych połączonych z konkursem ,, Superstar ”. Zespołowo zaśpiewali po czesku piosenkę ,, Přiběh nekonĉi” co znaczy ,,Historia toczy się dalej’’, za którą zostali nagrodzeni przez czeskich kolegów gromkimi brawami. Po południu wspólnie z czeskimi koleżankami i kolegami zwiedzili starówkę Hradca Kralove oraz Białą Wieżę. Nawiązali wiele owych znajomości ,przełamali barierę językową i doskonale się bawili.

DSCN0135

Wizyta uczniów z polskich szkół jest długofalowym efektem realizacji przez Urząd Miejski w Wałbrzychu wspólnie z magistratem miasta Hradec Králové 2 mikroprojektów: „Kultura łączy narody. Polsko-czeska wymiana szkół” oraz „Sport bez granic”. Oba projekty zostały zrealizowane w latach 2012-2013, dzięki pozyskaniu przez Gminę Wałbrzych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

DSCN0140

Dzięki realizacji projektów, nawiązane przez wałbrzyskie i hradeckie szkoły kontakty, zaowocowały długoletnią współpracą. Na wiosnę 2016 roku planowane są kolejne wizyty wałbrzyskich uczniów w Republice Czeskiej oraz rewizyty w Wałbrzychu.